تبلیغات
نوجوان و جوانان انقلابی شیعه - راه نجات از هلاکت !!!!
نوجوان و جوانان انقلابی شیعه
تشنگان ظهور حضرت مهدی (عج)
رهبر معظم انقلاب
دراین جنگ نرم،کافی است هواداران جبهه حق بیدارباشندو بیکار ننشینند چراکه زبان حق همیشه مؤثرتراز زبان باطل است
18.jpg

اگر پذیرش اوصاف امام كه گاه عوام زدگی و ساده‌انگاری خوانده می شود ، در ما سست شود و معرفت امام در وجود ما متزلزل گردد،گوهر دین از دست ما رفته است و بی‌اعتقادی نسبت به امام كمترین و بدترین نتیجه‌ای است كه ممكن است به آن برسیم . متاسفانه در محافل دانشگاهی و حتی حوزوی آنگونه كه باید به بزرگداشت مقام علمی امام پرداخته نمی‌شود . آنگونه كه قول فلان متكلم و فلان فیلسوف در یك مساله اعتقادی یا یك معرفت الهی اعتبار دارد به قول امام وقعی نهاده نمی شود .استفاده از امام صرفاً در مسائل و احكام شرعی معتبر شناخته می‌شود و برای بیان اعتقادات صحیح شأنی برای او در نظرگرفته نمی شود . سخنان غربی‌ها و متفكران و شرق شناسان مسیحی گاه بیشتر از یك روایت مورد بحث و تفحص و تأمل علمی قرار می گیرد و به جای قرار دادن سخن امام به عنوان الگوی مسائل اعتقادی ، سخن امام مطابق مذاق فكری و مشی اعتقادی مورد پسند خود افراد تعبیر و تفسیر می شود و خلاف ظاهر معنا می گردد . ما همانگونه كه در امور مادی و مهارت‌های دنیوی خود را ملزم به یادگیری و كسب مهارت می دانیم و به طور مثال در شغل خود ریزترین مسائل تخصصی را فرا می گیریم و دنبال می كنیم ،‌باید در زمینه‌ی مسائل معنوی نیز برای خود برنامه داشته باشیم .

معرفت جویی :

باید مطالعه كنیم و در پی كسب معرفت بگردیم باید از هر جا كه شده با پرس و جو و جستجو نسبت به اهل بیت معرفت صحیح پیدا كنیم و به طراحی دقیق و برنامه‌ریزی منظم روی آوریم . امور معنوی نیز همانند امور مادی دارای حساب و كتاب است و نباید انتظار داشت كه از طرقی غیر از طرق معقول و منطقی به نتیجه‌ی مطلوب دست یابیم .

 

راهنما طلبی :

حضرت امام باقر علیه السلام در توضیح ضرورت مراجعه به خبره و راهنما در امور معنوی در مقایسه با امور مادی می‌فرمایند :

 یا ابا حمزه ! یخرج احدكم فراسخ فیطلب لنفسه دلیلاً و انت بطرق السماء اجهل منك بطرق الأرض فاطلب لنفسك دلیلاً  (1)

ای ابا حمزه! یكی از شما ] برای سفر [ در چند فرسخ راهنما طلب می‌كند و توبه راه‌های آسمان نسبت به راه‌های زمین جاهل‌تری . پس برای خود راهنمایی بطلب !

 در آن عصر ، برای طی جاده‌های چند فرسخی و ناشناختگی راه‌ها ، نیاز به این بود كه افراد برای سفر از شهری به شهر دیگر برای خود بلد و راهنما انتخاب كنند امروز هم بدون نقشه و راهنما- حتی با توجه به گسترش امكانات - سفر امكان پذیر نیست و نیاز به راهنما در تمام شؤون زندگی كاملاً بدیهی است .

 حال اگر در امور مادی - كه مثالش سفر است - نیازمندی به همراه و بلد راه وجود دارد ،چگونه می‌توان راه‌های آسمان را طی كرد بدون اینكه دست انسان در دست دلیل و راهنما باشد ؟

 

26.jpg 

 

راه نجات از هلاكت :

 دعا ، پایداری

 اگر این راهنما گزینی و پیروی و هم سفری با خبره در امور دینی نباشد كم كم شبهه افكنی‌ها و انحراف پروری ‌ها موجب تزلزل در اعتقاد انسان می‌شود و ثبات قدم در راه اعتقاد به امام عصر علیه السلام را دچار مشكل اساسی می‌كند و این روند تا آنجا پیش می رود كه انسان به هلاكت بی‌دینی و ترك و تمسخر امام و اصول دینی روی می آورد ، چیزی كه امام حسین عسكری علیه السلام وعده‌اش را داده‌اند :

و الله لیغیبن غیبه لا ینجو فیها من الهلكه إلا من ثبته الله عزوجل علی القول بإمامته و وفقه فیها للدعاء بتعجیل فرجه (2)

به خدا قسم ] امام شما[ غیبتی دارد كه كسی در آن از هلاكت نجات نمی یابد مگر آنكه خدا به ثبات قدم و دعا بر تعجیل فرج موفقش كند .

باید با تضرع و خشوع و خشیت از خداوند خواست كه برای ما ثبات قدم ایجاد كند و خودش ما را از شر موج‌ها و گرداب ها حفظ نماید و نیز برای دعا در حق امام عصر علیه السلام و برای تعجیل فرج ایشان توفیقمان عطا كند . اما به این نكته‌ی ظریف هم باید توجه داشت كه نمی‌توان بیكار نشست و بدون حركت و اقدام لازم و دقیق این ثبات قدم را انتظار داشت قطعاً پیگیر بودن زمینه‌ها و دنبال كردن راهكارهایی كه ما را به ثبات قدم در راه امام وا می‌دارد و در اعتقاد صحیح به امامت یاریمان می دهد ، ضروری است .

 

پی نوشتها :

(1)       اصول كافی، كتاب الحجه ، باب معرفت امام ، ج 10.

(2)       بحار الانوار ، ج 102، ص 112.  عباس آرین    پنجشنبه 25 دی 1393    04:11 ب.ظ


تمامی حقوق این وبلاگ برای نوجوان و جوانان انقلابی شیعهمحفوظ است.